V dopisu se zavezanec sklicuje na pojasnilo DURS, št. 4210-20422/2011 z dne 18. 7. 2011 in navaja, da je odpravnina dohodek, ki se nanaša na več mesecev, zato bi se morala akontacija dohodnine obračunavati po povprečni stopnji od enomesečnega dohodka v skladu s petim odstavkom 127. člena ZDoh-2. Glede na pojasnilo DURS, v katerem je pojasnjeno, da drugi delodajalec obračuna akontacijo dohodnine po 25 %, nas sprašuje, ali v primeru, ko glavni delodajalec izplačuje odpravnino, nihče ne izračunava akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve po lestvici.
V nadaljevanju pojasnjujemo.
Pri odpravnini ne gre za dohodek, ki se izplača za več mesecev skupaj, zato se pri izračunu akontacije dohodnine ne uporablja povprečna stopnja dohodnine od enomesečnega dohodka, kot jo določa peti odstavek 127. člena ZDoh-2. Pri izplačilu odpravnine glavni delodajalec akontacijo dohodnine izračuna tako, da uporabi stopnje dohodnine in mesečno dohodninsko lestvico.
Skladno s 5. točko prvega odstavka 37. člena Zakona o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 13/2011 – UPB7) se odpravnina obdavčuje kot dohodek zaradi prenehanja delovnega razmerja. Po določbi 41. člena ZDoh-2 je davčna osnova od dohodka iz delovnega razmerja dohodek iz 37. člena tega zakona, zmanjšan za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je na podlagi posebnih predpisov dolžan plačevati delojemalec. Pri določitvi davčne osnove od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja, se upošteva tudi posebno pravilo iz 9. točke prvega odstavka 44. člena ZDoh-2, po katerem se znesek odpravnine, ki delavcu pripada po Zakonu o delovnih razmerjih – ZDR (Uradni list RS, št. 42/02 s sprem.) oziroma največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji, ne všteva v davčno osnovo.
Način izračuna akontacije dohodnine od dohodkov iz delovnega razmerja je določen v 127. členu ZDoh-2. S tem členom je določeno t.i. pravilo glavni/drugi delodajalec. Glavni delodajalec zaposlenega (tisti, pri katerem zaposleni dosega pretežni del dohodka) akontacijo dohodnine izračuna upoštevaje zneske mesečnih davčnih olajšav ter stopnje dohodnine in lestvico iz 122. člena ZDoh-2, preračunano na 1/12 leta, drugi delodajalec pa akontacijo dohodnino izračuna in plača po stopnji 25 %, brez upoštevanja olajšav. V primeru izplačila dohodka, ki ga izplača za več mesecev skupaj (npr. regres za letni dopust, izplačilo plač za več mesecev skupaj, po sodni odločbi), glavni delodajalec pri izračunu akontacije dohodnine uporabi povprečno stopnjo dohodnine od enomesečnega dohodka, skladno s petim odstavkom 127. člena ZDoh-2. Odpravnina z vidika določitve akontacije dohodnine ne predstavlja dohodka, ki se izplačuje za več mesecev skupaj, zato se pri tem ne uporablja peti odstavek 127. člena ZDoh-2. Pri izplačilu odpravnine zato glavni delodajalec akontacijo dohodnine izračuna tako, da uporabi stopnje dohodnine in mesečno dohodninsko lestvico.
Vir: Pojasnilo DURS, št. 4210-21261/2011-2, 26. 8. 2011