Svojo »parcelo« G+ je mogoče zakoličiti v nekaj minutah, a pravo delo se takrat šele začne
Google je na svojem družabnem omrežju Google plus (G+) ponudil težko pričakovano možnost odprtja poslovnih strani za podjetja, blagovne znamke, organizacije, skupine ali spletne strani. Te prinašajo nekaj prednosti, v primerjavi s Facebookom pa imajo tudi nekaj (za zdaj še) šibkih točk.
Podjetja bodo morala zdaj narediti strategijo nastopa na družabnih omrežjih na novo. Ugotoviti bodo morala, ali se njihove stare in/ali morebitne nove stranke sploh zadržujejo na tem omrežju, koliko jih je, o čem se pogovarjajo, katere vsebine jim ponuditi, in predvsem, ali jim dolgoročno širitev na še eno družabno omrežje prinese koristi. Kakovostno komunicirati na toliko platformah namreč zahteva dodatne finančne in človeške vire ter znanje.
Plusi …
Kaj poslovne strani G+ ponujajo v primerjavi s poslovnimi stranmi največjega tekmeca Facebooka? Google tako kot pri zasebnih profilih tudi pri postavitvi poslovnih ne more skriti, od kod je prišel navdih. Nekaj začimb pa je povzetih po Twitterju. Je to prava kombinacija? Prav gotovo je močan argument, ki govori v korist G+, iskalni mehanizem, ki prek sistema »direct connect« omogoča uporabnikom, da se skoraj neopazno pridružijo sledilcem blagovne znamke. To je vesela novica za poslovne subjekte, nekoliko manj za fizične uporabnike, saj lahko povsem nehote postanejo del omrežja, del katerega sploh niso hoteli biti.
»Direct connect« je namreč funkcija za avtomatičen dostop do želene strani v omrežju G+ neposredno iz Googlovega iskalnika. Vanj je treba pred ime podjetja ali znamke, ki jo iščemo, le vpisati znak plus (+); na primer +Angry Birds in že pridemo na njihovo G+ stran. Tako je Google uporabnikom tudi zelo olajšal in poenostavil dodajanje želenih strani v svoje kroge.
… in minusi
Uporabniki pogrešajo statistiko prikazov in analizo uporabnikov, ki je močna stran Facebooka. Za zdaj tudi še ni mogoče narediti posebnih zavihkov za dodatne vsebine, nagradne igre na toku G+ so prepovedane. Nerodno je tudi, da ni možnosti večjega števila administratorjev in da se ne da poenostaviti url naslova strani G+. Dolgo identifikacijsko številko, po kateri se razlikujejo strani, si je nemogoče zapomniti. Hvalijo pa funkcijo +1, ki zvišuje rang strani pri iskanju. Uporabniki pa sicer strani začnejo slediti šele, ko jo dodajo v svoje kroge.
Do strani z nekaj kliki
Postavitev strani na omrežju G+ je preprosta, v nekaj minutah že lahko dobite svojo novo »parcelo«. »Nekaj klikov, izbira kategorije strani, izbira profilne slike, podatki o znamki, naslov spletne strani, nekaj besedila za dobrodošlico in delo je končano. A pravo delo se šele začne. V kroge je treba namreč dobiti uporabnike in z njimi začeti komunikacijo. Pri tem je treba razmisliti, kako do sledilcev – ali jih bomo denimo iskali na preostalih omrežjih, v »offline« medijih, ali bomo čakali, da nas uporabniki najdejo sami; katere vsebine bomo objavljali, ali bodo iste kot na preostalih omrežjih ali se bomo lotili posebne komunikacije. Vsebine poslovnih strani so javne in dostopne vsem, ne moremo jih zapirati.
Vir: Finance, 16.11.2011, www.finance.si, Avtor: Janja Simonič