Davčno olajšavo za investiranje lahko uveljavljajo pravne osebe za investiranje v opremo in neopredmetena sredstva, v kolikor ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem dejanskih odhodkov. V primeru t.i. pavšalne obdavčitve z normiranimi odhodki pa se jim davčne olajšave ne priznajo.
Pravna oseba lahko uveljavlja znižanje davčne osnove v višini 40 odstotkov investiranega zneska v opremo in v neopredmetena sredstva, vendar največ v višini davčne osnove v posameznem davčnem obdobju. Pri tem je treba upoštevati omejitve, kaj se ne šteje za neopredmetena sredstva in opremo.
Za neopredmetena sredstva se ne štejejo:
- dobro ime in
- stvarne pravice na nepremičninah ter druge podobne pravice.
Za opremo se ne štejejo:
- pohištvo in pisarniška oprema, razen računalniške opreme, in
- motorna vozila, razen osebnih avtomobilov na hibridni ali električni pogon, avtobusov na hibridni ali električni pogon in tovornih motornih vozil z motorjem, ki ustreza najmanj emisijskim zahtevam EURO VI*.
O tem, kaj se šteje za pohištvo in pisarniško opremo, je DURS dne 13. 7. 2009 izdal pojasnilo št. 4214-51/2009:
Pohištvo je po splošno uveljavljenem pojmu del opreme bivanjskega ali poslovnega prostora, ki z namenom služi neki funkcionalni rabi, npr. hranjenju in odlaganju predmetov, sedenju, ležanju ali izvajanju funkcije delovne površine. Med pohištvo tako sodijo omare, mize, stoli, police, regali, sedežne garniture, klubske mize, ležišča, obešalniki itd.. Za nakup pohištva olajšave ni možno uveljavljati, ne glede na to, v katerem prostoru se pohištvo nahaja oziroma za kakšen namen se uporablja (npr. v pisarni, proizvodnem obratu, skladišču, gostinskem prostoru, laboratoriju, itd.).
Pisarniška oprema zajema široko paleto pohištvenih izdelkov za opremljanje pisarniških delovnih prostorov (npr. omare, predalniki, regali, pisalne mize, konferenčne mize, vrtljivi pisarniški stoli itd.), poleg tega pa tudi drugo opremo (npr. naprave, pripomočke, stroje in druge predmete), ki se uporablja za opravljanje dejavnosti v pisarnah oziroma za pisarniško poslovanje (npr. kopirni stroj, faks, telefoni, rezalniki papirja, itd.). Podobno kot pri pohištvu tudi za nakup pisarniške opreme olajšave ni možno uveljavljati, ne glede na to, v katerem prostoru se pisarniška oprema nahaja oziroma za kakšen namen se uporablja.
Olajšava za investiranje se torej ne more uveljavljati za nakup tiste opreme, ki sodi med pohištvo oziroma med pisarniško opremo, ne glede na to, če se ta uporablja pri opravljanju dejavnosti.
Veliko vprašanj se je pojavilo tudi glede tega, kaj se šteje za motorno vozilo. V tej vezi je DURS dne 20.05.2009 izdal pojasnilo št. 4212-41/2009. Davčne olajšave za investiranje ni mogoče uveljavljati za motorna vozila, ki so prvenstveno namenjena prevozu potnikov ali tovora po cesti in ne izpolnjujejo navedenih zahtev glede energetske učinkovitosti in varstva okolja. Vsa ostala motorna vozila, katerih prvenstvena namembnost je druga, se za potrebe uveljavljanja olajšave za investiranje štejejo za opremo in se posledično davčna olajšava lahko uveljavlja. Upoštevaje zgoraj navedeno se olajšava lahko uveljavlja tudi za:
- nakup delovnih strojev in delovnih vozil, traktorjev, motokultivatorjev in drugih motornih vozil, katerih prvenstveni namen ni prevoz potnikov in tovora po cesti,
- nakup prevoznih sredstev, ki niso namenjena za prevoz po cesti (npr. vodna in zračna plovila),
- za vsa druga motorna vozila, ki prvenstveno niso namenjena za prevoz tovora in potnikov po cesti.
Vlečno vozilo se obravnava kot motorno vozilo, prvenstveno namenjeno za prevoz tovora po cesti, saj je namenjeno vlečenju priklopnega vozila in s tem tovora. Zato se olajšava za nakup vlečnega vozila lahko uveljavlja zgolj, če posamezno vlečno vozilo ustreza določenim emisijskim zahtevam za tovorna motorna vozila.
Davčno olajšavo za investiranje je mogoče uveljavljati tudi v primeru, da pravna oseba opremo pridobi na podlagi finančnega najema. V kolikor davčne olajšave ni mogoče v celoti izkoristiti v tekočem davčnem obdobju (npr. ker ima davčni zavezanec v obdobju investiranja davčno izgubo) se lahko za neizkoriščen del olajšave zmanjšuje davčna osnova v naslednjih petih davčnih obdobjih po obdobju vlaganja, vendar največ v višini davčne osnove v posameznem davčnem obdobju.
Če pravna oseba proda oziroma odtuji opremo oziroma neopredmeteno sredstvo, za katero je izkoristila davčno olajšavo za investiranje prej kot v treh letih po letu vlaganja oziroma pred dokončnim amortiziranjem, če je to krajše od treh let (upošteva se amortizacija največ do davčno priznanih stopenj amortizacije), mora za znesek izkoriščene davčne olajšave povečati davčno osnovo v letu prodaje oziroma odtujitve opreme oziroma neopredmetenega sredstva. Za odtujitev se šteje tudi prenehanje pravne osebe. V primeru stečaja oziroma likvidacije se kot odtujitev šteje že sam začetek stečajnega oziroma likvidacijskega postopka. Kot odtujitev se šteje tudi kadar najemojemalec izgubi pravico do uporabe opreme na podlagi finančnega najema.
Pravna osebe ne more uveljavljati olajšave za investicije v delu, ki so financirane iz sredstev proračunov samoupravnih lokalnih skupnosti, proračuna Republike Slovenije oziroma proračuna EU, če imajo ta sredstva naravo nepovratnih sredstev. To pa ne velja za primeru, ko je sofinancirana zgolj proizvodnja po začetku obratovanja naprave (npr. subvencioniran odkup električne energije iz sončnih elektrarn).
Skladno s pojasnilom DURS, št. 4200-354/2011 z dne 16. 3. 2011 v primeru, da finančna pomoč ne predstavlja spodbude za investiranje v smislu pomoči za sofinanciranje investicije, temveč pomoč pri sofinanciranju proizvodnje po začetku obratovanja naprave (obratovalna podpora za kritje razlike med tržno in proizvodno ceno električne energije), zavezanec lahko uveljavlja davčno olajšavo za investiranje za nakup same naprave.
Podobno stališče, v korist davčnega zavezanca, je bilo zavzeto tudi v pojasnilu DURS št. 4200-810/2013-3 01-640-02 z dne 6. 6. 2013. Ukrep podeljevanja garancij za bančne kredite s subvencijo obrestne mere, ki ga izvaja Slovenski podjetniški sklad, po mnenju DURS ne predstavlja financiranja z nepovratnimi sredstvi, saj podjetja za investicije ne prejmejo nobenih sredstev, temveč imajo na voljo le nižjo obrestno mero. Torej je mogoče davčno olajšavo za investiranje koristiti tudi v teh primerih.
*Za leto 2013 se lahko uveljavlja znižanje davčne osnove za investicije v avtobuse z motorjem, ki ustreza najmanj emisijskim zahtevam EURO IV, in za investicije v tovorna motorna vozila z motorjem, ki ustreza najmanj emisijskim zahtevam EURO V.
Vir: Zavod mladi podjetnik, 20. 11. 2013, http://mladipodjetnik.si/, Avtor: Jure Mercina