1. julij 2009 bo za gospodarske subjekte in carinske uprave držav članic EU prelomen datum. Takrat bo začela veljati t. i. varnostna uredba, ki uvaja tri bistvene novosti: obvezno vlaganje elektronske vstopne in izstopne skupne deklaracije, številko EORI in vnos dodatnih podatkov pri deklariranju blaga.
Elektronske deklaracije in prehodno obdobje
Gospodarski subjekti bodo morali po 1. juliju 2009 za blago, ki vstopi na carinsko ozemlje Skupnosti ali ga zapusti, carini vnaprej predložiti elektronsko vstopno oziroma izstopno skupno deklaracijo. Te predhodne informacije bodo carini omogočile izvedbo računalniške analize tveganja že pred prihodom oziroma odhodom blaga. Papirne deklaracije bodo lahko vlagali le še izjemoma, in sicer v primeru nedelovanja računalniškega sistema carinskih organov ali računalniške aplikacije osebe, ki bo vlagala deklaracijo.
Ker je zaradi zapletenosti procesa uvajanja elektronskih vstopnih in izstopnih skupnih deklaracij prišlo do nepredvidenih zamud, po 1. juliju 2009 ne bodo mogli vsi gospodarski subjekti uporabljati informacijske tehnologije. Zato je Evropska komisija uvedla prehodno obdobje, ko vlaganje teh deklaracij še ne bo obvezno, bo pa seveda mogoče. V obdobju od 1. julija 2009 do 31. decembra 2010 bodo tako gospodarski subjekti lahko vlagali vstopne in izstopne skupne deklaracije v okviru tehničnih možnosti posamezne države članice EU.
Poleg tega je uvedeno prehodno obdobje za uporabo papirne izvozne carinske deklaracije na obrazcu enotne upravne listine v posebnih primerih hišnega carinjenja, če se urad izvoza in urad izstopa nahajata v isti državi članici. Prehodno obdobje traja do 1. januarja 2011.
Številka EORI
Številka EORI (Economic Operators Registration and Identification Number) se bo uporabljala po 1. juliju 2009 za identifikacijo gospodarskih subjektov in drugih oseb v njihovem poslovanju s carino v celotni EU.
Gospodarski subjekti, ki imajo sedež v Sloveniji, bodo v carinskem poslovanju še naprej uporabljali isto identifikacijsko številko kot do sedaj, saj bo slovenska številka EORI sestavljena iz njihove davčne številke. To pomeni, da jim za dodelitev številke ni treba zaprositi in bo samodejno dodeljena vsem. Gospodarski subjekti, ki imajo sedež v drugi državi članici, morajo v tej državi pridobiti številko EORI, s katero bodo v Sloveniji in tudi v drugih državah članicah poslovali s carinskimi organi. Gospodarski subjekti s sedežem v tretji državi (država, ki ni članica EU) se bodo lahko registrirali in s tem pridobili številko EORI v kateri koli državi članici EU.
Preverjanje veljavnosti številke EORI
Dodatni podatki pri deklariranju blaga
Podjetja bodo morala po 1. juliju 2009 ob deklariranju blaga za izvoz navesti še tri dodatne podatke, ki se nanašajo na varnost. Na podlagi teh podatkov bodo carinski organi držav članic opravili analizo tveganja glede varnosti in varstva ob iznosu blaga iz Skupnosti. Ti podatki so: vrsta prevoza ali poenostavitve, način plačila prevoznih stroškov in države, prek katerih poteka prevoz.
Evropska komisija je najpomembnejše novosti za prevoznike natisnila v zloženki v 8 jezikih [PDF-824 KB]: angleškem, arabskem, beloruskem, hrvaškem, ruskem, srbskem, turškem in ukrajinskem. Prevoznikom bo na voljo na mejnih prehodih.
Vir: CURS