Izvajanje 66.a člena ZDDV-1 za gradbene storitve in račune, ki so v reklamaciji

Davčni zavezanec postavlja dve vprašanji glede izvajanja 66.a člena ZDDV-1, in sicer ga zanima:

  1. Kako je z uveljavljanjem odbitka DDV pri računih za , kjer je v pogodbi določeno, da se za 10 % oziroma 5 % pogodbene vrednosti zadrži plačilo do primopredaje del oziroma do končnega zapisnika z investitorjem? Račun se tako plača le delno, razlika se plača, ko so izpolnjeni pogoji za to. Ali se ta razlika šteje za zapadli del računa, za katerega se uporabijo določbe in je treba za ta del povečati davčno obveznost?
  2. Kako je z računi, ki so v reklamaciji, in se lahko izvede samo delno plačilo ali pa se počaka do rešitve ? Ali se v teh primerih šteje, da račun ni zapadel?

V nadaljevanju pojasnjujemo:

Določba 66.a člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 13/11 – UPB3 in 18/11) predstavlja podporo ukrepom, določenim v Zakonu o preprečevanju zamud pri plačilih – ZPreZP (Uradni list RS, št. 18/11), zato je treba najprej ugotoviti, ali se v navedenih primerih uporabijo določbe ZPreZP.

Odgovori na pogosta vprašanja v zvezi z uporabo ZPreZP

Ad 1

Roki po ZPreZP tečejo od dneva dobave blaga oziroma izvedbe storitve dalje. Šteje se, da je blago dobavljeno oziroma storitev izvedena, ko je upnik prevzel izpolnitev. Pred primopredajo torej obveznost dolžnika ni nastala. Iz navedenega izhaja, da se za nezapadli del računa ne uporabijo določbe 66.a člena ZDDV-1, kar pomeni, da davčnemu zavezancu za ta del ni treba povečati davčne obveznosti.

Ad 2

Roki za plačilo začnejo v skladu z ZPreZP teči, ko je blago dostavljeno oziroma storitev izvedena. Če se zavrnitev računa šteje za zavrnitev sprejema, potem ni prišlo do začetka teka rokov po ZPreZP, saj storitev ni bila opravljena. Če je bilo blago izročeno oziroma storitev izvedena le delno, potem je treba obveznost poravnati le delno. Tako se določba 66.a člena ZDDV-1 uporabi le za del obveznosti, ki mora biti poravnana.

Vir: Pojasnilo DURS, št. 4230-2885/2011, 13. 4. 2011

Sorodni članki: