Vračilo prispevkov delodajalca za prvo zaposlitev – izpolnjevanje starostnega pogoja

Logo-DURS-racunovodstvo-VitagoNa Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se je naslovilo večje število vprašanj v zvezi z novo pokojninsko in invalidsko zakonodajo ter z zakonodajo, ki ureja trg dela in zaposlovanje. V nadaljevanju posredujemo pojasnilo k vprašanju II.1, ki se nanaša na 157. člen Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 (Ur. list RS, št. 96/2012, 39/2013 in in 63/2013-ZIUPTDSV), ostala vprašanja pa odstopamo v pristojno reševanje Direktoratu za trg dela in zaposlovanje.

Določba prvega odstavka 157. člena ZPIZ-2 določa, da delodajalci lahko ne glede na prvo alinejo prvega odstavka 153. člena tega zakona za zavarovance iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka 14. člena tega zakona, ki niso dopolnili 26. let starosti in matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti, ko se prvič zaposlijo za nedoločen čas in ostanejo pri istem delodajalcu v zaposlitvi neprekinjeno najmanj dve leti, uveljavijo delodajalca za prvo leto zaposlenosti v višini 50%, drugo leto pa v višini 30% prispevkov delodajalca. Želeli bi opozoriti, da v primeru spodbud delodajalcem za prvo zaposlitev za nedoločen čas mladih ne gre za delno oprostitev plačila prispevkov delodajalcev kot to velja za starejše delavce, temveč bodo delodajalci za mlade delavce skladno s 157. členom ZPIZ-2 lahko uveljavljali delodajalcev za prvo zaposlitev.

Iz navedenega izhaja, da je za uveljavljanje pravice na podlagi 157. člena ZPIZ-2 izpolnjen pogoj, če:

  • oseba ob sklenitvi prve pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas še ni dopolnila 26 let starosti ali
  • mati ob sklenitvi prve pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas skrbi za otroka, ki še ni dopolnil starosti treh let.

To pomeni, da mora biti starostni pogoj mlade zaposlene osebe oziroma matere z otrokom do treh let izpolnjen v času sklenitve pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, vračilo dela prispevkov pa je mogoče uveljaviti, če takšna zaposlitev traja neprekinjeno vsaj dve leti. V kolikor je izpolnjen eden od navedenih pogojev, ima delodajalec pravico uveljavljati vračilo prispevkov, pri čemer pa je potrebno opozoriti, da se lahko uveljavlja le vračilo dela prispevkov za čas od sklenitve pogodbe o zaposlitvi do takrat, ko:

  • delavec dopolni 26 let starosti oziroma
  • otrok delavke dopolni tri leta starosti.

Skladno z določbo 5. člena Pravilnika o vračilu dela prispevkov delodajalcev za prvo zaposlitev (Ur. list RS, št. 55/2013) se vračilo dela prispevkov za zavarovance, ki še niso dopolnili 26 let starosti, lahko izvede tudi za mesec, v katerem zavarovanec dopolni 26 let starosti. Skladno z določbo 6. člena Pravilnika enako velja tudi za vračilo dela prispevkov za matere, ki skrbijo za otroka do tretjega leta starosti, pri katerih se le-to lahko izvede tudi za mesec, v katerem otrok dopolni tri leta starosti.

Vir:

REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA DELO, DRUŽINO, SOCIALNE ZADEVE IN ENAKE MOŽNOSTI
Direktorat za delovna razmerja in pravice iz dela
Številka: 1031-642/2013-2
Datum: 15.10.2013

Sorodni članki: