Mesečna inflacija v januarju –0,8-odstotna, letna rast cen 1,8-odstotna.
Januarja cene v povprečju nižje za 0,8 %
Tudi letos smo v januarju zabeležili deflacijo. Cene življenjskih potrebščin so se v primerjavi s preteklim mesecem v povprečju znižale za 0,8 %.
Blago se je pocenilo za 1,0 %, storitve pa za 0,5 %. Med blagom se je poltrajno blago pocenilo za 11,6 % ter trajno blago za 0,4 %, blago dnevne porabe pa se je podražilo za 1,5 %.
Zimske razprodaje najbolj znižale skupno rast cen
Januarja smo znižanje cen zabeležili v skupinah obleka in obutev (v povprečju za 15,4 %), rekreacija in kultura (za 2,1 %), komunikacije (za 0,4 %) ter alkoholne pijače in tobak (za 0,3 %).
Zimske posezonske razprodaje so tudi v letošnjem januarju (podobno kot v preteklih letih) močno vplivale na znižanje cen v skupini obleka in obutev. Oblačila so se na ta račun pocenila za 16,1 %, obutev za 15,3 % ter oblačilni dodatki za 3,8 %.
V skupini rekreacija in kultura se je (prav tako zaradi nižjih cen na posezonskih razprodajah) najbolj pocenila oprema za šport (za 11,0 %), opaznejše pocenitve pa so bile tudi pri počitnicah v paketu (za 5,8 %). Najbolj pa so se podražile igre in igrače (za 2,6 %).
V skupini komunikacije so se najbolj pocenile poštne storitve (za 7,4 %), in sicer zaradi oprostitve plačila DDV pri nekaterih poštnih storitvah.
Na gibanje cen v skupini alkoholne pijače in tobak so najbolj vplivale nižje cene vina (za 2,4 %). Zvišanje cen pa smo zabeležili pri žganju (za 0,9 %).
Skupno rast cen so najbolj znižale nižje cene obleke in obutve (za 1,3 odstotne točke) ter nižje cene v skupini rekreacija in kultura (za 0,2 odstotne točke).
K skupni rasti cen največ prispevale višje cene hrane in energentov
V januarju so se cene zvišale v naslednjih skupinah: hrana in brezalkoholne pijače (za 2,4 %), stanovanje (za 1,6 %), izobraževanje (za 0,6 %), zdravje (za 0,5 %), prevoz (za 0,4 %), gostinske in nastanitvene storitve ter stanovanjska oprema (za 0,3 %).
V skupini hrana in brezalkoholne pijače so na zvišanje cen vplivale višje cene zelenjave (za 9,9 %), sadja (za 4,0 %), mleka, mlečnih izdelkov in jajc (za 2,8 %), olja in maščob (za 2,0 %), sladkorja in konditorskih izdelkov (za 1,7 %), svežega in predelanega mesa (za 1,6 %), drugih prehrambenih izdelkov (za 1,4 %), brezalkoholne pijače ter kruha in izdelkov iz žit (za 0,7 %). Pocenile pa so se sveže in predelane ribe (za 0,6 %).
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene goriv in energije (za 2,7 %). Znotraj te podskupine so bila tekoča goriva dražja (za 5,0 %), trda goriva (za 3,8 %), plin (za 3,1 %), električna ter daljinska energija (za 1,8 % oz. 1,4 %).
Na zvišanje cen v skupini izobraževanje so vplivale višje cene izobraževalnih tečajev (za 4,1 %), medtem ko so cene predšolskega in visokošolskega izobraževanja ostale nespremenjene.
V skupini zdravje so se bolnišnične storitve podražile za 1,0 %, zdravstvene, zobozdravstvene in druge storitve za 0,7 % ter zdravila in drugi medicinski izdelki za 0,3 %.
V skupini prevoz so se najbolj zvišale cene goriv in maziv (za 2,0 %), rezervnih delov (za 1,3 %) ter vzdrževanja in popravila vozil (za 1,0 %), najbolj znižale pa cene v letalskem potniškem prometu (za 6,2 %) ter cene rabljenih osebnih avtomobilov (za 2,7 %).
K skupni mesečni rasti cen je 0,4 odstotne točke prispevala dražja hrana in brezalkoholne pijače, 0,3 odstotne točke pa so prispevali dražji energenti.
Letna inflacija nekoliko navzdol
Rast cen na letni ravni se je nekoliko znižala in je zdaj 1,8-odstotna (v enakem obdobju lani 1,5-odstotna). Povprečna 12-mesečna rast se je nekoliko zvišala in je zdaj 1,9-odstotna (v enakem obdobju lani 0,8-odstotna).
V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupini alkoholne pijače in tobak (za 7,8 %). Sledile so skupine stanovanje (za 7,4 %), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,7 %), zdravje (za 3,2 %), stanovanjska oprema (za 2,4 %), izobraževanje (za 1,7 %), komunikacije (za 1,4 %), raznovrstno blago in storitve (za 0,8 %), prevoz (za 0,7 %) ter obleka in obutev (za 0,1 %). Izdelki in storitve v dveh skupinah pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom: gostinske in nastanitvene storitve (za 11,1 %) ter rekreacija in kultura (za 0,9 %).
V primerjavi z lanskim januarjem je bilo blago za 3,1 % dražje, storitve pa so bile za 0,9 % cenejše. Cene blaga dnevne porabe in poltrajnega blaga so se v enem letu zvišale za 5,8 % oz. 0,4 %, cene trajnega blaga pa znižale za 4,3 %.
Vir: SURS