Vprašanja v zvezi s spremembami obračuna DDV na področju gradbeništva – pravica do odbitka in obveznost obračuna DDV

Logo-DURS-racunovodstvo-VitagoV zvezi z vprašanji, ki se nanašajo na spremembe obračuna od 1.1.2010 dalje na področju gradbeništva, v nadaljevanju podajamo naše odgovore, pripravljene v sodelovanju z DURS.

1. Kdaj nastane pravica do odbitka v primeru iz 76. a člena ZDDV-1?

PRIMER: Storitve za izvajalca opravi podizvajalec v januarju 2010. Račun podizvajalca prejme izvajalec v februarju 2010. Obveznost za je nastala v januarju 2010.

V skladu z 62. členom Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 117/06, 33/09 in 85/09, v nadaljevanju ZDDV-1) pravica do odbitka DDV nastane v trenutku, ko nastane obveznost obračuna DDV. Za uveljavljanje pravice do odbitka DDV v primeru obrnjene davčne obveznosti je treba upoštevati f) točko prvega odstavka 67. člena ZDDV-1, po kateri mora davčni zavezanec, ki je dolžan plačati DDV kot naročnik ali kupec v skladu z 2., 3, in 4. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 ali 76. a člena ZDDV-1, izpolnjevati formalnosti, ki jih predpiše minister, pristojen za finance. Navedena točka je na tej podlagi natančneje pojasnjena v četrtem, petem in šestem odstavku 107. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07, 21/08, 123/08 in 105/09, v nadaljevanju PZDDV-1). Na tej podlagi se kot šteje tudi znesek, ki ga je davčni zavezanec kot naročnik ali kupec oziroma kot prejemnik blaga ali storitev plačal v skladu s 76. a členom ZDDV-1. Šteje se, da je DDV plačan, ko je izkazan v obračunu DDV.

Za uveljavljanje pravice do odbitka DDV mora imeti naročnik račun ali drug dokument, ki vsebuje podatke, potrebne za zagotovitev pravilnega obračuna DDV, in v obračunu DDV izkazati podatek o znesku DDV, ki ga je dolžan plačati.

V praksi lahko pride do primera, da naročnik oziroma kupec računa ne prejme, vendar pa v primerih, ko je bila dobava blaga oziroma storitev opravljena, razpolaga z drugim dokumentom, ki vsebuje podatke, potrebne za zagotovitev pravilnega obračuna DDV. Tak dokument lahko služi tako za obračun izstopnega DDV kot tudi za odbitek vstopnega DDV.

Glede na navedeno, bo izvajalec v primeru, ko prejme račun podizvajalca v februarju 2010, za storitve, ki so mu bile opravljene v januarju 2010 (nastanek obveznosti v januarju 2010) in za katere se uporabi mehanizem obrnjene davčne obveznosti, DDV obračunal najpozneje zadnji dan v januarju 2010, hkrati pa so na ta dan izpolnjeni tudi vsi pogoji za uveljavljanje pravice do odbitka DDV.

2. Ali se lahko vsa navedena dela v nadaljevanju, obravnavajo glede na SKD pod dejavnost F/, za katera velja pravilo obrnjene davčne obveznosti oziroma kako se jih v tem primeru razdeli?

V pogodbi za objekt »izgradnja žičniške naprave« izvajalec opravi storitve, kot so: pridobi vsa soglasja za poseg v prostor, projektno in tehnično dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja v imenu investitorja, odstrani obstoječo žičniško napravo in jo preda v predelavo odpadkov, idr.

Izvajalec delno opravi dela sam, delno s podizvajalci. Pogodbena dela se izvedejo po načelu »funkcionalni ključ in ključ v roke«.

Izvajalec mora uporabiti mehanizem obrnjene davčne obveznosti iz 76. a člena ZDDV-1 za vse storitve, ki so povezane z gradnjo žičniške naprave, ko jih bo obračunal naročniku.

Nasprotno, pa navedene storitve, ki jih opravijo podizvajalci izvajalcu, predstavljajo samostojno storitev, saj so neodvisne od dejanske izgradnje žičnice. Te storitve se tudi ne uvrščajo pod gradbene storitve, zato morajo podizvajalci, ko jih zaračunajo izvajalcu, od njih obračunati DDV.

3. Kdo je pristojen za dodatna pojasnila glede razvrščanja storitev v dejavnost F/Gradbeništvo?

Glede razvrščanja storitev v dejavnost F/Gradbeništvo .je pristojen Statistični urad Republike Slovenije.

4. Podizvajalcu za gradbena dela zavrnemo račun, ker nima vseh elementov, predpisanih po ZDDV-1, ali pa ga zavrnemo, ker zaračunana vrednost ni v skladu s pogodbo. Novega računa ne dobimo v roku, da bi lahko pravočasno obračunali obveznost za DDV za dela, ki so bila narejena oz. za tista dela, ki se jih prizna v višini pogodbene vrednosti. Ali lahko na osnovi interne listine za obračun obveznosti za DDV, hkrati tudi odbijemo vstopni DDV?

Glejte odgovor pod točko 1.

5. Ali je osnova za dokazovanje obdobja opravljenih gradbenih storitev knjiga obračunskih izmer, če je v pogodbi določeno, da se začasne situacije izdajajo mesečno? Kdaj obračunati DDV v primeru, ko nadzor ne potrdi knjige obračunskih izmer, izdano začasno situacijo pa zavrne?

Kdaj nastane obveznost za obračun DDV določa . V skladu s prvim odstavkom tega člena nastane obveznost obračuna DDV, ko je blago dobavljeno ali so storitve opravljene. Nadalje četrti odstavek istega člena določa, da če račun ni izdan, blago pa je bilo dobavljeno oziroma storitev opravljena, se DDV obračuna najpozneje zadnji dan davčnega obdobja, v katerem je nastal obdavčljivi dogodek.

Iz navedenih določb izhaja, da se DDV obračuna, če je bila storitev opravljena oz. dobavljeno blago, ne glede na to, da se izdana začasna situacija zavrne oz. nadzor ne potrdi knjige obračunskih izmer. Davčni zavezanec pa ima možnost, da previsoko ali prenizko obračunan DDV lahko popravi in sicer na način, določen v 146. členu PZDDV-1.

Vir: Pojasnilo DURS Številka: 423-1/2010/76

Sorodni članki: