Težave z zalaganjem sredstev pri čakanju na denar z razpisov za nepovratna sredstva so zdaj rešene s predplačili, velika slabost pa ostajajo administrativne zahteve.
Posrednih stroškov ni več treba dokazovati
Dolgo je bila največja težava zalaganje sredstev pri čakanju na denar z razpisa, kar je lahko trajalo tudi več kot pol leta. Ta ovira je odpravljena s predplačili, za katera je potrebna bančna garancija, ministrstvo za finance pa kot zavarovanje sprejme tudi menico. Druga težava je administriranje, ki se odpravlja počasi, a nekaj poenostavitev postopkov vendarle je. Od začetka leta pri nas ni treba več dokazovati posrednih stroškov projekta (EU nam je priznala pavšal), saj se samodejno priznajo v vrednosti 20 odstotkov upravičenih stroškov.
Trije nasveti, ko ste v težavah
- Če se projekt zavleče, to sporočite svojemu skrbniku. Če predlog vložite pravočasno, ni razloga, da se roki ne bi podaljšali.
- Če ne boste dosegli ciljev (kazalnikov) projekta, to prav tako sporočite. Skrbnik bo pomagal pri iskanju rešitve.
- Hitro se vam lahko zgodi tako imenovano dvojno financiranje (iste stroške pokrivate z dveh razpisov). Raziskovalec ne sme hkrati sodelovati pri nobenem drugem projektu.
Zimzeleni nasvet
Projekte, ki bi jih financirali z evropskimi sredstvi, imejte pripravljene za zalogo. Če jih boste začeli pripravljati po objavi razpisa, vam bo zmanjkalo časa.
Vir: Finance, 4.2.2011, http://www.finance.si/, Avtor: Stane Petavs