Državni svet RS je 11.3.2013 izglasoval odložilni veto na zakon o spremembah in dopolnitvah Obrtnega zakona, kar pomeni, da bodo poslanci državnega zbora o zakonu ponovno odločali na naslednji seji DZ RS, ki bo med 27.3. in 3.4.2013.
Državni zbor RS je na 11. redni seji 5. 3. 2013 sprejel spremembe Obrtnega zakona. Spremembe zakona še niso bile objavljene v Uradnem listu RS in še ne veljajo.
Manjši obseg zastopanja, informiranja in izobraževanja
Posledice prehoda na prostovoljno članstvo bodo obrtniki in mali podjetniki, člani OZS, najprej občutili na področju informiranja in zastopanja. Glede na število članov bodo namreč zastopani tudi njihovi interesi v posameznih obrtnih panogah. OZS ne bo mogla učinkovito izvajati aktivnosti na zakonodajnem področju, ker bo na koncu prizadelo prav obrtnike in male podjetnike. OZS obenem opozarja tudi na pomen vzgoje in izobraževanja. Zbornici se nalagajo enake obveznosti in naloge kot doslej, ne upošteva pa se dejstva, da OZS v primeru prostovoljnega članstva temu finančno ne bo kos. Številne izobraževalne in svetovalne aktivnosti, ki so bile do sedaj brezplačne, pa bodo po novem plačljive.
Ogrožene zlasti območne zbornice na obmejnih področjih
V OZS poudarjajo, da bodo posledice prostovoljnega članstva občutile zlasti območne obrtno-podjetniške zbornice, ki se ne bodo mogle same financirati. Do sedaj je velikemu številu OOZ finančno pomagala OZS, kar pa v primeru prostovoljnega članstva ne bo več mogoče. Prav obrtniki na obmejnih področjih pa v veliki meri potrebujejo pomoč in storitve zbornic. Pred težko izbiro glede članstva bodo tudi tisti, ki so na začetku svoje podjetniške/obrtniške poti in samozaposleni, saj ti običajno nimajo velikih prihodkov. Zbornični sistem sestavlja 62 območnih zbornic, ki so nastajale zaradi potreb obrtnikov, te potrebe pa niso enake potrebam velikega gospodarstva. Sistem je velik in razvejan in članom zagotavlja specifično podporo, težave obrtnikov z obmejnih področij pa so zelo drugačne od tistih, ki živijo denimo v prestolnici. Da lahko svetuješ obrtniku, pa moraš poznati njegov trg in elemente, ki vplivajo na njegov posel.
Neenakopraven položaj zbornic
V OZS se sprašujejo, zakaj Vlada RS ni pripravila enakega zakona še za Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije, Zdravniško zbornico itd., pa bi imeli vse glavne zbornice v enakopravnem položaju. Načelo enakosti torej v Sloveniji ne velja! OZS ocenjuje, da so bili lobiji za ukinitev obveznega članstva izjemno močni. »GZS se je po prehodu na prostovoljno članstvo znašla v težki finančni situaciji, zato si je ves čas aktivno prizadevala za ukinitev obveznega članstva v OZS. Vendar pa GZS očitno ne razume, da se interesi malih obrtnikov in podjetnikov razlikujejo od interesov velikih gospodarskih subjektov. Nedavna spletna anketa OZS pa je pokazala, da se 83 % poslovnih subjektov ob morebitnem izstopu iz OZS sploh ne bi včlanilo v nobeno drugo organizacijo,« poudarja Alojz Kovšca, predsednik OZS.
- Zakon o spremembah in dopolnitvah Obrtnega zakona
Vir: OZS