V nadaljevanju v zvezi z izvajanjem 66.a člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 13/11 – UPB3 in 18/11) navajamo konkretne primere glede uveljavljanja odbitka DDV pri neplačanih računih.
Primer 1:
- račun prejet 18. 3., valuta plačila 26. 3.,
- nastanek zamude 27. 3.,
- prvi krog pobota 15. 4.
Če davčni zavezanec neporavnano obveznost prijavi v prvi krog pobota, ima pravico do odbitka DDV v obračunu za mesec marec.
Če davčni zavezanec neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, pravice do odbitka DDV v davčnem obdobju marec nima, zato mora za navedeni mesec poročati o neuveljavljanju odbitka DDV.
Primer 2:
Enaka situacija kot v Primeru 1, vendar pa je obveznost poravnana 5. 4.
Davčni zavezanec odbitek DDV v obračunu za marec lahko uveljavlja, ker je plačal pred izvedbo prvega kroga pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.
Primer 3:
Enaka situacija kot v Primeru 1, vendar je obveznost poravnana 20. 4.
Če neporavnane obveznosti davčni zavezanec ne prijavi v prvi krog pobota, pravice do odbitka DDV nima, zato mora za mesec marec poročati o neuveljavljanju odbitka DDV. Ker je obveznost poravnal v mesecu aprilu po prvem krogu obveznega pobota, lahko odbitek DDV uveljavi v obračunu DDV za mesec april (povečanje odbitka DDV) in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.
Primer 4:
- račun prejet 15. 6., valuta plačila 15. 7.,
- nastanek zamude 16. 7.,
- prvi krog pobota 12. 8.
Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v junijskem obračunu.
Če davčni zavezanec neporavnano obveznost prijavi v prvi krog pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.
Če neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu odbitek DDV popravljati, saj je v tem davčnem obdobju nastala zamuda, in poročati o zmanjšanju odbitka DDV.
Primer 5:
Enaka situacija kot v Primeru 4, vendar pa je obveznost poravnana 25. 8.
Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v junijskem obračunu.
Če davčni zavezanec neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu popravljati odbitek DDV in podati informacijo o zmanjšanju odbitka DDV. V obračunu za avgust lahko poveča odbitek DDV in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.
Primer 6:
- račun prejet 20. 3., valuta plačila 30. 3.,
- nastanek zamude 31. 3.,
- plačilo 15. 4.
Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za mesec marec. Ker je plačal pred izvedbo prvega kroga obveznega večstranskega pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.
Primer 7:
- račun prejet 31. 3., valuta plačila 8. 4.,
- nastanek zamude 9. 4.,
- obveznost ni prijavljena v prvi krog pobota (15. 4.), plačilo 18. 4.
Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za marec. Ker je bila obveznost poravnana v istem davčnem obdobju, kot je nastala zamuda, mu odbitka DDV ni treba popravljati, zato mu tudi ni treba podati informacije.
Primer 8:
- račun prejet 6. 6., valuta plačila 6. 7.,
- nastanek zamude 7. 7.,
- prvi krog pobota 8. 7., obveznost ni prijavljena v prvi krog pobota (8. 7.), plačilo 3. 8.
Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za mesec junij.
Če davčni zavezanec neporavnano obveznost ni prijavil v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu popravljati odbitek DDV in poročati o zmanjšanju odbitka DDV. Ker je obveznost poravnana v mesecu avgustu, lahko odbitek DDV uveljavi v obračunu DDV za mesec avgust in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.
To pojasnilo je usklajeno z Ministrstvom za finance.
Vir: Pojasnilo DURS, št. 4230-4264/2011-1, 16. 5. 2011