Na vprašanje glede avtorskih honorarjev tujih fizičnih oseb – tujih rezidentov, doseženih v Sloveniji, ki imajo po Zakonu o dohodnini naravo dohodka iz drugega pogodbenega razmerja, za namene DDV pa se obravnavajo kot obdavčljivi promet, odgovarjamo:
Ali mora davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, obračunati DDV kot prejemnik storitve, če račun za avtorski honorar, ki se obravnava kot obdavčljiv promet, izda tuja fizična oseba?
V opisanem primeru davčni zavezanec ni dolžan plačati DDV kot prejemnik storitve.
V skladu s točko a) prvega odstavka 29. člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 117/06, 52/07 in 33/09) je kraj opravljanja storitev prenosa in odstopa avtorskih pravic, patentov, licenc, blagovnih znamk in podobnih pravic kraj, kjer ima naročnik sedež svoje dejavnosti ali ima stalno poslovno enoto, za katero je storitev opravljena, oziroma če takega kraja ni, kraj, kjer ima stalno prebivališče ali običajno prebiva, če se storitve opravijo za naročnika s sedežem zunaj Skupnosti ali za davčnega zavezanca s sedežem v drugi državi članici, je kraj opravljanja storitev.
Kot navaja, tuja fizična oseba davčnemu zavezancu v Sloveniji zaračuna avtorski honorar, ki se za namene DDV obravnava kot samostojno opravljanje dejavnosti, ki je predmet obdavčitve z DDV.
Na podlagi tretje točke prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 mora DDV plačati vsak davčni zavezanec, kateremu je opravljena storitev iz 29. člena tega zakona, če to storitev opravi davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji.
V opisanem primeru davčni zavezanec ni dolžan plačati DDV kot prejemnik storitve. Navedeno stališče je, kot že sami ugotavljate, davčna uprava zavzela že v pojasnilu št. 4230-413/2006, z dne 12. 12. 2006.
Vir: Pojasnilo DURS, št. 4230-137/2009-2, 11. 6. 2009