Oprostitev plačila DDV v carinskem postopku 42 za blago, ki se uvozi, da se na njem opravi storitev in šele nato odpelje v drugo državo članico

Logo-DURS-eracunovodstvo-Vitago1Davčni zavezanec navaja, da je v skladu z določbo d) točke prvega odstavka 143. člena Direktive Sveta 2006/112/ES oproščen , če mu sledi dobava blaga davčnemu zavezancu v drugo državo članico EU ali prenos blaga v drugo državo članico in če je to blago odposlano ali odpeljano iz države članice uvoza v namembno državo članico. Na vprašanje, ali se navedena oprostitev lahko uporabi tudi za , na katerem se pred odpošiljanjem ali prevozom v drugo državo članico opravijo določene storitve (na primer uvozijo se ribe, ki se predelajo v ribje palčke in šele nato odpošljejo ali odpeljejo v drugo državo članico), odgovarjamo:

V skladu s carinskim postopkom 42 je oproščen plačila le uvoz blaga, ki je neposredno poslano ali odpeljano v drugo državo članico EU, ne pa tudi uvoz blaga, na katerem so v Sloveniji najprej opravljene storitve in je blago šele nato odpeljano ali odposlano v drugo državo članico EU.

V skladu s 4. točko prvega odstavka 50. člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1-UPB2 (Uradni list RS, št. 10/10), ki je prenesena iz d) točke prvega odstavka 143. člena Direktive Sveta 2006/112/ES, je plačila DDV oproščen uvoz blaga, odposlanega ali odpeljanega s tretjega ozemlja ali iz tretje države in uvoženega v državo članico, ki ni namembna država članica, če je dobava takega blaga, ki jo opravi uvoznik, kot je opredeljen v 6. točki prvega odstavka 76. člena tega zakona, oproščena v skladu s 46. členom tega zakona.

Na podlagi navedenega je uvoz blaga po carinskem postopku 42 oproščen plačila DDV, če je blago po sprostitvi v prost promet namenjeno prevozu (ali odpošiljanju) v drugo državo članico in so izpolnjeni tudi drugi pogoji v zvezi z dobavo blaga, kot je opredeljeno v 46. členu ZDDV-1. Plačila DDV so tako v skladu z določbo prvega odstavka 46. člena oproščene dobave blaga, ki ga odpošlje ali odpelje prodajalec ali oseba, ki pridobi blago, ali druga oseba za njun račun z ozemlja Slovenije v drugo državo članico, če se opravijo drugemu davčnemu zavezancu ali pravni osebi, ki ni davčni zavezanec, ki delujeta kot taka v tej drugi državi članici.

Davčni zavezanec, ki želi uveljaviti na podlagi 46. člena ZDDV-1, v skladu s prvim odstavkom 79. člena Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07, 21/08, 123/08 in 105/09) dokazuje, da je to blago odposlano ali odpeljano v drugo državo članico, z računom in prevozno listino ali drugim ustreznim dokumentom, iz katerega mora biti jasno razvidno, da se nanaša na prevoz blaga iz računa.

Če blago po uvozu blaga in sprostitvi v prost promet na ozemlju Slovenije ni bilo neposredno odposlano ali odpeljano v drugo državo članico, ampak je ostalo v Sloveniji, da se na blagu oziroma z blagom opravijo določene storitve, ni izpolnjen pogoj iz 46. člena ZDDV-1 in 138. člena Direktive Sveta 2006/112/ES, zato za tako uvoženo blago ni mogoče uporabiti določbe o oprostitvi plačila DDV.

Vir: Pojasnilo DURS, št. 4230-120/2010, 31. 3. 2010

Sorodni članki: